Običaji kad neko umre

Diskusije oko religija u svijetu ...
Odgovori
Poruka
Autor/ica
Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: običaji kad neko umre

#107 Post Postao/la im_ex »

Ove godine je umro covjek koji je za zivota naredio da se ispostuje njegova rijec, da mu se ne uci tehvid na sedminu.
Neobican slucaj na nasim prostorima jeste ali covjek ne spada u pristalice novotarija, a bio je vjernik.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: običaji kad neko umre

#108 Post Postao/la beca »

papaya je napisao/la:Beco...nema nista sa temom, ali sam procitala za tvog rodjaka :(
U selu mog muza ima jedna zena,vidjala sam je, uvjek je setala po cijeli dan, pricala sama sa sobom.Inace,znam za te zajebancije na racun "takvih" ljudi, ali me cudilo da niko nikada nista nije rekao...
Saznala sam onda, da su joj 1994 bili javili da joj je sin jedinac poginuo u ratu. Ne moram da pisem kako li joj je bilo, medjutim, bila je lazna vijest i on se pojavio 5 mjeseci kasnije.

A bila ga je sahranila (ne pitaj sta je zakopano...ja pojma nemam)....

Taj drugi shok nije mogla psihicki da podnese.Iako je on sad srecan familijaran covjek sa dvije preslatke curice....nista to ona ne vidi.....

kod nas se to desilo slično u sarajevu

popkopali su nekoga, misleći da je njihov sin, tijelo se nije moglo raspoznati, bilo u ratu....

kad se nakon 15 dana sin pojavio, očevo srce nije izdržalo.....a majka je rekla bukvalno ovako "gore mi je bilo kad se pojavio, nego kad su javili da je poginuo"...možeš misliti koliki je to šok

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: običaji kad neko umre

#109 Post Postao/la paparaci »

elmumin je napisao/la:-Da li ste znali da ne postoji validan dokaz koji potvrđuje praksu – prisutnu kod bošnjačke populacije – da se mejjit ukopava u ležećem položaju (na leđima). Čak štaviše, to je u suprotnosti sa praksom Allahovog Poslanika, koji je ukopavao ljude tako što bi ih stavio na desni bok dok bi lice i prednja strana bili okrenuti prema Kibli. Kazao je Allahov Poslanik: ''Sveti hram – Kaba je vaša kibla kada ste živi i mrtvi.''


pa izgleda da i ne postoji ijedan dokaz da je pogresno ili zabranjeno?!
znaci da bi i kovceg trebao drugacije izgledati da bi se mejit mogao odrzati u takvoj poziciji i svi haremi biti tako opremljeni da mejiti "gledaju" prema kibli.
za takva pitanja su zaduzeni ucenjaci i vrhovne glave islamske zajednice. valjda bi oni to trebali najbolje znati kako i sta i ravnati se prema tome.
ti i kad legnes, nisi duzan leci na desni bok. to je tvoja dobra volja, jer je sevap. sve i kad zaspes tako, ne probudis se sigurno u istom polozaju. moze ti se desiti da odmah nakon toga sto zaspes prevrnes se na ledja, itd.

a reci ti nama otkud si ti? ocito nisi iz Bosne cim se tako obracas.

-Da li ste znali da ne postoji validan dokaz koji potvrđuje praksu – prisutnu kod bošnjačke populacije – obilježavanja sedmine, četeresnice i godišnjice? Čak štaviše, islamski učenjaci današnjeg doba smatrali su obilježavanje spomenutih datuma novotarijom.
ja licno za sedminu ne znam. znam samo za ceteresnicu i nakon godine pozeljno je dati mevlud. ne znam sta tu uopste vidis lose? valjda ti je poznato da osobi kad na onaj svije preseli od koristi su samo njegova djela i djela koja je ostavio iza sebe koja koriste drugima(u pozitivnom smislu) i dove/ucenja zivih upucenih njoj. kao sto je vec nella navela, uci se u ime Allaha dz.s. umrloj osobi da joj olaksa i oprosti grijehe i u dzennet je lijepi uvede. ne znam sta tu ima lose?!

a da, i opet: ima li validan dokaz da je tako nesto zabranjeno?
Da li osoba koja umre osjeća šta se dešava sa njegovim rođacima – bližnjim? Da li osjeća kada su tužni, radosni, da li se prisjećaju mejjita ili ne?
interesantno je to sto su neki do sad iznijeli da nije dobro prvi dan plakati za umrlim jer se on gusi u nasim suzama. ne znam otkud taj izvor, ali upucuje na to da osjeca i vidi sta se desava.
Koliko čovjek da vjeruje u snove u kojima je vidio nekog od mrtvih?
poznato ti je sigurno da su snovi sastavni dio nase vjere. na sto ti i Kur'an sam ukazuje. sanjao sam vise puta umrle osobe koje poznam i ne rijetko su imali smisla. a u to sam se uvjerio od mnogih.
ES-SELAMU ALEJKUM BRACO I SESTRE

Alejkumu selam

Avatar
beca
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 16187
Pridružen/a: 29 Dec 2009 08:38
Lokacija: Sarajevo

Re: običaji kad neko umre

#111 Post Postao/la beca »

elmumin je napisao/la:selam alejkum



zapravo na turskom se pise "basin sag olsun"

bas-glava
bas-in - tvoja glava
bas-im-moja glava
sag olmak-biti ziv
sag olsun- neka je ziva, zdrava

pa ovako se i izgovaralo u početku....to i jeste turcizam, unijet u naš jezik, kako su ljudi prije bili uglavnom nepismeni, oni su samo ponavljali ono što čuju od drugih, od malih nogu, i naravno, kako se nije pisalo, već izgovaralo, došlo je do preoblike cijele fraze, jer je tako lakše izgovarati

jer se mi koristimo mnogim pojmovima, a i da ne znamo šta znače

kao što neko kaže neka je sa sretno i berićetno....a dovoljno je samo jedno

elmumin je napisao/la: Uredu je organizovati tehvid i sve je to uredu,ali sada praviti malo malo pa opet tehvid ,ili mevlud pa tako opet...al ja sam mišljenja da je taj trud ili sredstva uložena bolje dati kao sadaku za umrlog ili mu njegovo dijete može proučiti i da dovi za njega ,zar nije bolja dova i učenje nekog bližnjeg neko nekoga koji dođe da prouči par sura i dova I da za to još treba da mu se da neka "koverta" [eusa_naughty.gif] ,ja mislim da je veći hajr da to čini onaj koji je najbliži umrlom ,jer nam je preneseno
danas ljudi neće da se razlikuju jedni od drugih....nikome nije žao ni platiti niti napraviti tevhid, ili mevlud za svoga bližnjega, ali da ne bi ljudi rekli vidi neće ili preskaču sedminu četresnicu, narod to pravi, a vjerovatno ih ima koji to nazor rade, u bilo kojem smislu, nebitno


samo me zanima, ako neko zna da odgovori....zašto neki uče četresnicu, a neki nakon 52 dana tevhid i koja je razlika

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: običaji kad neko umre

#113 Post Postao/la nella26 »

Ja već napisah kako je dragi Allah dž.š. preporučio učenje u đematu (u grupi) jer je veći sevap pa tome i učenje tevhida, mevluda i sl. ali naravno bližnji se trebaju češće sjetiti svog milog umrlog pa proučiti ako ništa Ellham i predati rahmet a ne čekati mevlud ili tevhid pa se sjetiti.

Izučavanje naše vjere e to je već pitanje na koje bi se moglo danima diskutovati, iskreno malo sam skeptična prema ovim novopečenim učenjacima, iz razloga što su počeli izučavati svoju vjeru u ratu i poslije rata i što unose hejbet noviteta.
Mišljenja sam da je svak od nas mnogo mogao naučiti od djeda ili nane, odnosno starijih ljudi.
Ja sam lično mnogo toga naučila od svoje nane.

Kucanje u drvo uopšte nije muslimanski običaj, i nigdje ne stoji da se treba kucnuti u drvo da se ne bi nešto ureklo, naime, kucanje u drvo je običaj antičke Grčke koji su kucajući u drvo pozivali bogove dobra da im to dobro sačuva.
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
beba80
Hronicar foruma
Hronicar foruma
Postovi: 887
Pridružen/a: 15 Mar 2009 22:34

Re: običaji kad neko umre

#114 Post Postao/la beba80 »

Kucanje u drvo uopšte nije muslimanski običaj, i nigdje ne stoji da se treba kucnuti u drvo da se ne bi nešto ureklo, naime, kucanje u drvo je običaj antičke Grčke koji su kucajući u drvo pozivali bogove dobra da im to dobro sačuva.
Da Nela u pravu si jos samo da si rekla da prizivanje estakvirulah "bogova"je sirk a da to jedino je sto nas Gospodar nece oprostit i da ce onaj ko to cini goriti u vatri džehenema vjecno ako je znao al takodje i nemamo opravdanje da ne znamo jer smo duzni da trazimo znanje i prenosimo ga drugim

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: običaji kad neko umre

#115 Post Postao/la nella26 »

Meni jedno nije jasno, tevhidi - nekada su trajali punno duže, evo recimo prvi tevhid traje koliko i đenaza (a trajao je duže od đenaze, tačnije 2 sata i 15 minuta), sedmina bi trebala trajati duže (a trajala je sat i nešto) kakvi su to sad običaji, pa zar je sve iskrivljeno ccccc
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
paparaci
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 5054
Pridružen/a: 08 Jan 2003 02:00
Lokacija: Putnik Bez Adrese

Re: običaji kad neko umre

#116 Post Postao/la paparaci »

meni je bezveze ovo "takmicenje" na dzenazama - ko ce vise hodza pozvati da uce. kako na samoj dzenazi u haremu, tako i u kuci nakon dzenaze. i najbolja je lafina, kao brze se zavrsi :lol:

a jedan na drugog moraju cekati. jer ne moze jedan poceti, prije nego sto drugi ne zavrsi "svoj" dio. u biti je dovoljan jedan, ali eto.....

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: običaji kad neko umre

#117 Post Postao/la im_ex »

paparaci je napisao/la:meni je bezveze ovo "takmicenje" na dzenazama - ko ce vise hodza pozvati da uce. kako na samoj dzenazi u haremu, tako i u kuci nakon dzenaze. i najbolja je lafina, kao brze se zavrsi :lol:

[eusa_clap.gif] [laugh.gif]

Da podsjetim da pozvane hodze cesto uzdusaju i "dovedu" nepozvane, koji inace ne bi ni dosli sevapa radi, nego, ne mogu odoliti kUverti na koju se oblizuju slika
A ozalosceni naivci gurajul, guraju - pihh, kako bezveze

Pricam u vezi s tim, s ocem, kako to da se ne nadje ni jedan mocnik koji bi hodze ostavio bez daha (citaj rijeci), a "obican narod" podsjetio na razmisljanje svojom glavom i hrabrost. Odgovor je bio: eh ...

Zamislih da se pojavim pri nekom od vazova i "zapjevam" hahah [laugh.gif]
Kuda idu ljudi kao ja ...

Avatar
nella26
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 7486
Pridružen/a: 19 Apr 2009 02:49

Re: običaji kad neko umre

#118 Post Postao/la nella26 »

Pa isto tako je stvar sa bulama, kad odeš u islamsku zajednicu da "zakažeš" tevhid odma 100km [Happy.gif], odnosno po 50km za dvije bule, jer ne može jedna.
A kad prouče tevhid (koji kako sam već rekla skrešu na sat, plafon sat i pol) ne idu dok ne dobiju "bakšiš".
Vezite me cim pocnem sanjati vinograde, zna se ko sam kad se pogase ljeta...

Avatar
im_ex
Velicanstvo Foruma
Velicanstvo Foruma
Postovi: 14847
Pridružen/a: 11 Dec 2007 02:00
Lokacija: Dusa mi ostade tamo

Re: običaji kad neko umre

#120 Post Postao/la im_ex »

MINJA je napisao/la:U Hercegovini je obicaj kada se mrtvac pokopa,da svi koji su bili na sahrani na izlazu groblja daju novac.
Odnosi se i na Muslimane?




Pri gasulu, mrtvom se skida sav nakit.
I proteze, takodje.
Kuda idu ljudi kao ja ...

Odgovori